W dziewięciu bielsko-żywieckich kościołach
- Szczegóły
- B.Stelmach-Kubaszczyk
W dziewięciu bielsko-żywieckich kościołach pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa odbywać się będzie od 27 września br. nowenna miesięcy przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa w przyszłym roku. 27 czerwca 2025 roku bp Roman Pindel poświęci diecezję Sercu Jezusowemu. W ten sposób wierni uczczą także jubileusz 350-lecia objawień, jakie otrzymała św. Małgorzata Maria Alacoque w klasztorze w Paray-le-Monial. Jezus przekazał jej tajemnice swojego Serca i rozpoczął się rozprzestrzeniony dziś w całym świecie kult.
Nowenna miesięcy w diecezji bielsko-żywieckiej obejmie modlitwy, Msze św. i adoracje w dziewięciu kościołach stacyjnych. Dyrektor duszpasterstwa ogólnego kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej ks. Piotr Hoffmann podkreśla, że nowenna ma pomóc przygotować się duchowo do ważnego wydarzenia, jakim będzie poświęcenie diecezji Sercu Jezusowemu.
„Chodzi o to, abyśmy przez te dziewięć miesięcy bardziej otworzyli się na to, co Jezus przynosi dla każdego z nas oraz zaprosili tych, którzy może gdzieś o tym zapomnieli, byśmy byli świadkami miłości Pana Boga. To świetna okazja, aby odnowić pierwsze piątki miesiąca, przygotować się do oddania siebie, swojej rodziny, małżeństwa, parafii i diecezji Sercu Pana Jezusa. Chcemy przypomnieć sobie o wynagradzaniu Sercu Jezusa za grzechy całego świata, o adoracji i Godzinie Świętej – przebywaniu z Jezusem sam na sam” – wyjaśnia kapłan w rozmowie.
Nowenna rozpocznie się w piątek, 27 września, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy dworcu w Bielsku-Białej. Pierwszej modlitwie będzie przewodniczył biskup Roman Pindel. Potem, przez dziewięć kolejnych miesięcy, zaplanowano spotkania w następnych kościołach Najświętszego Serca Pana Jezusa na terenie diecezji: w Pewli Małej, Bierach, Cieszynie-Krasnej, Pietrzykowicach, Bronowie, Słotwinie, Soli i Kętach na Osiedlu. W tych miejscach w każdy 4. piątek miesiąca sprawowana będzie Msza św., odbywać się będzie adoracja, wspólna modlitwa.
27 czerwca 2025 roku w bielskim kościele NSPJ biskup zawierzy diecezję Jezusowemu Sercu. Tego dnia odbędzie się również zawierzenie osobiste i wspólnotowe w beskidzkich parafiach.
Informacje o spotkaniach będą dostępne w parafiach, a plakaty z datami, godzinami i miejscami spotkań pojawią także w mediach społecznościowych. Została również przygotowana specjalna książeczka dla osób dorosłych, z miejscem na zapisanie odprawienia pierwszych piątków miesiąca.
Jak zaznacza ks. Hoffmann, kult Najświętszego Serca Pana Jezusa, symbolizowany przez przebite Serce, jest dziś szczególnie aktualny i przypomina o miłości Boga. „W ramach przygotowań możemy ożywić praktyki pierwszych piątków, Godziny Świętej i osobistego oddania się Sercu Jezusowemu, modląc się aktem oddania. To też okazja do przypomnienia o wspólnotach Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Może ten rok zachęci do powstania nowych grup” – dodaje.
Według kapłana, warto znaleźć moment na adorację – na bycie z Bogiem sam na sam. Zaznacza, że wydarzenia w ramach nowenny, ale także te związane z jubileuszowym rokiem 2025, mają nas umocnić, „byśmy stali się lepszymi uczniami Chrystusa i apostołami Bożej miłości”.
„Zachęcamy, by otworzyć serca na Bożą miłość i zapraszać innych do wspólnoty Kościoła” – powtarza.
Początki kultu Serca Jezusowego widoczne są już w wiekach średnich, kiedy to niezależnie, w różnych miejscach, pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego. Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerza się na cały Kościół. Przyczyniło się do tego szczególnie dwoje ludzi: św. Małgorzata Maria Alacoque oraz jej spowiednik św. Jan Eudes. On właśnie jako pierwszy, za pozwoleniem biskupa Rennes, wprowadził w 1670 r. święto Serca Pana Jezusa, które było obchodzone odtąd we wszystkich domach założonego przez niego Zgromadzenia Jezusa i Maryi (eudystów). W dwa lata później otrzymał pozwolenie na odprawienie Mszy św. o Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo zaś do Serca Jezusa łączył ściśle z nabożeństwem do Serca Maryi.
Główna jednak zasługa w rozpowszechnieniu kultu Najświętszego Serca przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690) z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Pan Jezus wielokrotnie objawiał świętej swoje Serce, a czcicielom Serca obiecywał liczne łaski. We wspomnienie św. Jana Ewangelisty, 27 grudnia 1673 r., siostra Małgorzata Maria, dzięki mistycznej łasce, została obdarzona poznaniem tajemnic Najświętszego Serca Pana Jezusa. Serce Zbawiciela dało jej odczuć, że jest tak często przez ludzi zapominane, a mimo to wciąż ogarnia hojną miłością każdego człowieka. Pan Jezus prosił wizytkę o praktykowanie zadośćuczynienia za niewdzięczność tak wielu ludzi wobec bezgranicznej miłości Boga, objawionej w dramacie Golgoty. Potem następowały kolejne objawienia, podczas których Pan Jezus udzielał jej wskazań o tym, jak szerzyć kult Jego Najświętszego Serca.
Kolejne objawienia miały miejsce w 1674 r., podczas których Pan Jezus wyraził żądanie pierwszopiątkowej Komunii Świętej przyjmowanej w duchu wynagrodzenia. W piątek 10 czerwca 1675 r., po oktawie Bożego Ciała, miało miejsce ostatnie objawienie Jezusowego Serca św. Małgorzacie Marii. Jezus powiedział do niej: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję”.
Do Stolicy Apostolskiej napływały potem liczne prośby o zatwierdzenie kultu i święta Serca Pana Jezusa, Rzym jednak długo się wahał. Po dokładnych badaniach Stolica Apostolska uznała wiarygodność objawień św. Małgorzaty Marii i zezwoliła na obchodzenie tego święta. Pierwszy zatwierdził je papież Klemens XIII w 1765 r. Na dzień uroczystości wyznaczono – zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Małgorzacie Marii – piątek po oktawie Bożego Ciała. Pius IX w. r. 1856 rozszerzył to święto na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Papież Pius XI encykliką „Miserentissimus Redemptor” dodał do święta oktawę. Ogłosił także formularz mszalny i oficjum święta. Pius XII zaś opublikował w 1956 r. specjalną encyklikę „Haurietis aquas”, poświęconą czci Jezusowego Serca.
Wśród najpopularniejszych form kultu Serca Jezusa, oprócz samej uroczystości, jest odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, Litania do Serca Jezusowego, a także akt zawierzenia Sercu Jezusa. Również liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Najbardziej znane zgromadzenia to: sercanie, sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacré Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wśród bractw najliczniejsze jest Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria Alacoque.
/Diecezja Bielsko-Żywiecka/
/Diecezja Bielsko-Żywiecka/